Pokud existuje nějaká podoba mezi demonstracemi na Letné 89/19, je to v míře rizika, jak využijí této spontánní energie lidí mocenské skupiny ve svůj prospěch.

Homoprotekcionismus nebo multikulti?
Je plno neziskových organizací, které si vystavěly živobytí na boji za práva nejrůznějších menšin. I v důsledku toho pak pro naši společnost začíná být neřešitelným hlavolamem, jak nastavit pravidla a legislativu tak, aby se žádný příslušník menšiny necítil špatně, jakkoliv znevýhodněn či dokonce diskriminován. Tento hon za nediskriminací již zachází tak daleko, že začíná být diskriminována většinová společnost na úkor některých upřednostňovaných skupin. Problém je však v tom, že jakmile začneme upřednostňovat jednu, bude to vždy na úkor druhé a optimální řešení, které by vyhovovalo všem, neexistuje.

Není snadné ve vzpomínkách vypátrat, ve kterém bodě se to zlomilo a my zabředli do současné šlamastyky. Vše se zdálo běžet docela dobře, až jsme byli náhle nucení si přiznat, že OK není skoro nic. Že se před našimi zraky veřejné věci zpotvořily do podoby, ze které těžko říci, zda někdy půjdou dát do pořádku. Začínáme se ztrácet i v tom, co ono "být v pořádku" pro věci veřejné vlastně znamená. A co se mezitím naopak stalo tichou normou: nežádanou a přesto trpěnou.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron podepsali v západoněmeckých Cáchách smlouvu o přátelství a spolupráci. Cílem je koordinovaný postup v oblasti zahraniční politiky, obrany, hospodářství, slaďování postojů v otázkách EU či NATO a lepší propojení příhraničních regionů.

V posledních dnech internetem koluje vyjádření mladého muže, který jako stážista strávil 6 týdnů v Evropském parlamentu, nahlédl do působení evropských institucí a nyní se, pln čerstvých dojmů, snaží svým spoluobčanům na konkrétním příkladu antimikrobiální rezistence vysvětlit, proč je EU tím nejlepším, co nás mohlo potkat.

Ve čtvrtek Evropský parlament schválil usnesení vyzývající Evropskou komisi k přijetí kroků ve věci možného střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše. Klíčový bod rezoluce vyzývá Komisi, „aby se touto otázkou neprodleně zabývala na základě stanoviska své právní služby” a přijala nezbytné kroky „včetně pozastavení veškerého unijního financování určeného koncernu Agrofert, dokud nebude střet zájmů plně vyšetřen a vyřešen. Pokud nebude situace vyjasněná, nemáme důvod prostředky vyplácet. Chceme věc komplexně vyšetřit, abychom vyloučili střet zájmů,” uvedl na středečním jednání eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger.

Vlastně jde o jednu velkou manipulaci veřejného mínění. Pokud by chtěl někdo - ať již z jakéhokoliv důvodu - rozpoutat válku, musí být dostatečně silný vojensky i ekonomicky a v naší demokratické společnosti si musí na svou stranu získat veřejné mínění. Jak toho docílit? Je třeba vytvořit představu nepřítele a pocit, že je společnost jednorázově či ustavičně napadána.