Koncem dubna vláda schválila tzv. Konvergenční program pro přijetí eura, ačkoliv dle slov Andreje Babiše není přijetí eura v ČR na pořadu dne.

Přejděme pro tuto chvíli nelogičnost takových tvrzení a pojďme se podívat na to, co by nám přijetí eura přineslo, resp., o co bychom vlastně přišli?

Proč je důležité mít vlastní měnu?

Vlastní měna je krví každé národní ekonomiky. Krev není pořád stejná. Složení krve se mění podle stavu a potřeb organismu. I národní ekonomika je svým způsobem živým organismem, který potřebuje řídit a řešit různé situace. Pro řízení ekonomiky potřebujeme mít vlastní měnu pod kontrolou.

Úrok, za kolik peníze půjčujeme, je nástroj, kterým můžeme řídit nabídku a poptávku po penězích. Úrok udává cenu peněz. Máme-li vlastní měnu, pak máme vlastní směnný kurz k ostatním měnám, což nám, pro národní ekonomiku, umožňuje měnit cenu práce, zboží, služeb… Kurzem můžeme, je-li to výhodné, zlevnit anebo zdražit nabídku našich produktů. Měníme tím poměr dovozu a vývozu. To je další makroekonomický nástroj, kterým ekonomiku řídíme. Pokud bychom měli přijmout euro, které bylo a je ryze politickým projektem, nikoliv přirozeným ekonomickým vývojem v Evropě, tak výše zmíněné nástroje ztratíme.

Evropská unie se snaží ze všech členských států udělat jeden federativní stát s nadvládou těch nejsilnějších států. To však není cílem ani naší ekonomiky, ani našich občanů. Euro je centralistickým nástrojem pro ovládnutí menších ekonomik, které tím svazuje a centralizuje podmínky ještě více.

Přijetí eura do naší ekonomiky by se dalo přirovnat jízdě autem, kdy záměrně vyhodíme volant a zablokujeme si používání brzdy i plynu. Co se stane? Vznikne nám problém, protože nemůžeme řídit své vlastní auto. Nezbude nám než se nechat táhnout tím, kdo tyto nástroje řízení má.

Hnutí Cesta odpovědné společnosti je zásadně PRO ZACHOVÁNÍ ČESKÉ KORUNY.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/vlada-schvalila-konvergencni-program-pro-prijeti-eura-v-nem-pocita-s-rustem-duchodu-o-450-korun.A210426_161904_ln_ekonomika_litsp