Přinášíme vám

to nejzajímavější z českého internetu

Zde si můžete najít aktuální texty vybraných blogerů a přehled článků těch nejzajímavějších médií. Je pochopitelné, že obsah jednotlivých článků nemusí odpovídat názoru či pozici hnutí Cesta. Přesto považujeme za inspirující tyto autory / média sledovat.  

 

A. Zajímaví blogeři

 • Pravdu má ten, kdo má moc
  Tento text se na oko zabývá tureckým prezidentem, ale ve skutečnosti odhaluje, s jak slabými argumenty omezují všechny vlády svobodu slova na sociálních sítích.
 • Green Deal a koláče Marie-Antoinetty
  Kdyby si všichni chudí v EU oblékli "žluté vesty", tak by dnes Evropa vypadala jako zařepkované jarní Česko z letadla. A v té samé EU požadují Finsko, Rakousko, Lucembursko, Dánsko, Holandsko, Švédsko a Lotyšsko, za souhlasného pokyvování Evropské komise zostření emisních cílů pro plyn a CO2 na minimálně 55 procent, oproti dosavadním 40 procentům.
 • K Vánocům asi EU dostane tvrdý brexit
  Právě proběhlo čtvrté kolo vyjednávání o budoucích vztazích mezi Velkou Británii a EU, při kterých se Londýn nepohnul ani o milimetr. A Bruselu začíná svítat, že si Johnson zřejmě přeje tvrdý brexit.
 • Svoboda tisku proti svobodě projevu
  Organizace "Reportéři bez hranic" zvěřejnila letošní žebříček zemí podle svobody tisku. Na špici jsou Skandinávci a první je již čtvrtý rok po sobě Norsko; Severní Korea je stoosmdesátá a předposlední je Turkmenistán.
 • Evropský soudní dvůr na Orbána nestačí
  Evropský soudní dvůr (CJEU) před několika dny rozhodl, že s právem Unie není v souladu, aby byli v maďarských uprchlických táborech na hranici se Srbskem zadržováni ti, kteří cestují za dobrým bydlem do nejpohodlněji zařízených evropských zemí. Podle rozsudku z Lucemburku nesmí maďarský stát jejich žádosti o azyl automaticky zamítat a všichni zadržení, kteří jsou v táborech déle než 28 dní musí být propuštěni.
 • Byla pandemie jen planý poplach?
  Zdá se, že evropské společnosti docházejí k přesvědčení, že nebezpečí pomalu odeznívá a je na čase zhodnotit chování vlád. V Německu tohle téma vykopl vysoký úředník ministerstva vnitra, který vedl oddělení "krizového managementu". K jeho úlohám patřilo porovnávat náklady a přínosy krizové politiky vlády.
 • Antipanika, generál Pavel a Unie
  Minulý týden proběhla 2. Antipanická konference Hospodářských novin*. Byla to potřebná a záslužná iniciativa. Postrádal jsem ale odlišné názory a spory. Hlavní řečníci hovořili zasvěceně o svých oborech, ale zároveň byli všichni jaksi "vedle sebe"; ve stejném myšlenkovém proudu.
 • Potoky peněz vysychají
  Včera odpoledne jsem udělal to, co dělám zřídka. Připil jsem dvojkou červeného sám sobě a spoustě ostatních, protože Německý ústavní soud, konečně dostál své povinnosti. Podle jeho včerejšího rozsudku nakupuje Evropská centrální banka státní dluhopisy krizových zemí v rozporu s německou ústavou.
 • Z pandemie do normálie
  Pořád slyším někoho s prorockým výrazem říkat, že svět po koroně bude úplně jiný. A právě to se mi nechce věřit. Ano, nejspíš přibude videokonferencí, home office a roušek. Ale jakmile bude očkování, tak skončí pandemie a začne normálie. Zážitek společně sdíleného strachu bude odložen mezi zaprášené "vzpomínáš si jak tenkrát..?" A proto tento esej pojednává o nutných změnách, ke kterým nedojde.
 • Rouško-klima-gender náboženství
  V poslední době kam se hnu, tam se moje myšlenky obrací ke známému a děsivému „myšímu experimentu“. Jen pro připomenutí:
 • Zrušte WHO
  Američtí Demokraté se sice povětšinou staví proti zbraním, sami ale rádi používají zbraně nejtěžšího kalibru.
 • Potravinovou soběstačností až k hladomoru
  Jistě jste to v poslední době slyšeli taky: ono zaklínadlo potravinová soběstačnost. Tedy pěstovat si, zpracovávat i vyrábět všechny a zvláště ty základní potraviny jen u nás a nespoléhat na trh.
 • Zrušme policii, zelená zločinu
  Představte si, že zažijete loupežné přepadení. V noci k vám do domu vtrhnou maskovaní lumpové, svážou vás a zbijí, dům zdemolují a všechny cennosti odnesou. Máte obrovské štěstí, že to přežijete.
 • Amerika hoří. Prý kvůli rasismu. Já vidím frustraci.
  Vyděste lidi, že jde o život. Zavřete je v domácím vězení. Zrušte kulturu. Zrušte sport. Zrušte návštěvy. Zrušte společenské odreagování. Zvyšte nezaměstnanost. Snižte příjmy. A pak už jen čekejte, komu přeskočí prvnímu.
 • Jak COVIDEM lidi ovládnout a ochočit
  Když chcete ovládnout lidi, donutit je poslouchat, případně vytřískat z nich peníze, strach funguje nejlíp. COVID-19 budiž toho nejlepším příkladem. Protože to, co se rozjelo kolem jeho testování, nelze nazvat jinak než skandál.
 • Koronáč to rozsekl: Zaplaťpámbu za českou korunu
  Českým Facebookem a dalšími sociálními sítěmi i médii se zhruba od roku 2019 šíří profesionálně zpracované grafy, které mají vyvolat dojem, jaká tragédie v ČR nastala tím, že ČR nepřijala euro stejně jako Slováci.
 • To jako že návrat k Rakousku-Uhersku?
  Ministři zahraničí Rakouska a Česka a Slovenska údajně jednají o otevření hranic. Vzájemných hranic těchto tří zemí. Náměstek slovenského ministra Martin Klus to označil za mini Schengen.
 • Politici tak manipulují právo, až musí zasahovat soudy
  Koronavirus odhalil mnoho věcí. Některé jsme tušili. Některé ne. Ukázal třeba, jak si politici přisvojují pravomoci, které nemají. Jak jsou ochotní dělat si z ekonomiky trhací kalendář.
 • Cancelio Rowlingová!Cancelio Rowlingová!
  Překlad slíbené rezoluce vůči autorce Harryho Pottera. Stojí za přečtení, věřte mi. Atmosféra jako ze starých padesátých. Milý čtenáři, náhoda vedla k dokonalé trefě: spisovatelka Rowlingová je signatářkou dopisu volajícího po svobodě slova, který vyšel včera v časopise Harpers. Mezi dalšími lidmi, kteří jej podepsali, je Salman Rushdie, člověk, po jehož životě svého času šli fanatici poštvaní Chomejním. Také Garry Kasparov, představitel ruské opozice, se připojil. Asi můžeme směle říci, že tihle dva jsou lidé, kteří vědí,…
 • Anatomie mazací kultury…Anatomie mazací kultury…
  … aneb zamyšlení nad tím, jak vypadají jednotlivé složky Digitálního Molocha. Delší čtení, pohodlně se posaďte. Tenhle příspěvek by asi nevznikl, nebýt toho, že jsem před pár dny narazil na jeden článek psaný poměrně známým publicistou, který se dočkal určité pozitivní odezvy i na pravicovém Twitteru. K této chvále se nedokážu připojit, a to ani přesto, že ve druhé půlce článku řeší autor podobná témata jako já. Úroveň textu trpí například tím, že je napsaný moc žlučovitě.…
 • O nadprodukci elitO nadprodukci elit
  Krátké zamyšlení nad teorií Petera Turchina a nad jejími důsledky pro nás. Peter Turchin je vysokoškolský učitel z New Yorku, který se zabývá evoluční biologií, matematikou a matematickým modelováním historie. Až donedávna neznámý, dostal se roku 2020 do větší pozornosti internetu, protože se ukázalo, že už v letech 2010-2012 předpovídal další “špičku” násilností a nestability v USA na letošní rok. (Článek s matematickým modelem, PDF.) Zhruba řečeno, z jeho modelů vychází dost jednoduché pravidlo, že v Americe…
 • Šedí vlci ve vídeňských ulicíchŠedí vlci ve vídeňských ulicích
  “Nedovolíme, aby se do Rakouska přelévaly turecké konflikty.” – Sebastian Kurz. “Pozdě.” – Marian Kechlibar. Tak se nám u jižních sousedů odehrává zajímavý kvas. Na demonstraci Kurdů a příznivců Antify zareagovali turečtí nacionalisté z hnutí Šedých vlků a od té chvíle panuje ve vídeňské čtvrti Favoriten určité napětí. Nejdřív pár videí: Demonstrace Kurdů a Antify … … a Šedí vlci v akci. Zpravodajství rakouské veřejnoprávní televize k věci.Krátké představení důležitých pojmů: Favoriten – městská čtvrť Vídně. Podíl…
 • O úzkých a širokých oknechO úzkých a širokých oknech
  … aneb proč je dobré ponechávat Overtonovo okno spíš širší než užší, i kdybyste třeba ve svobodu slova moc nevěřili. Overtonovo okno je pojem popisující spektrum myšlenek podle jejich akceptovatelnosti – od “nemyslitelných” až po “aktuální znění zákona”. Je to užitečný koncept. Pokud máte nějaký politický cíl, většinou se snažíte o posunutí tohoto okénka někam jinam. Někdy trochu (nošení či nenošení roušek), jindy naprosto dramaticky (propagace ateismu v islámském světě). V souvislosti s Digitálním Molochem, kterému jsem…
 • “Ne mým jménem”, aneb jak aspoň trochu zatnout Molochovi tipec“Ne mým jménem”, aneb jak aspoň trochu zatnout Molochovi tipec
  Pokračování včerejší úvahy o tom, jak se bránit Twitterovým davům. Psychologie je obor, ke kterému je hodně lidí z oblasti “tvrdých věd” skeptických a znám i takové, kteří jej zavrhují úplně. Myslím si, že je to moc zjednodušené vidění. Ano, z principu nejde o příliš exaktní oblast bádání, ale některé výsledky jsou prozkoumány lépe než jiné. Patří mezi ně Milgramův experiment, který studoval lidskou poslušnost. Schéma Milgramova experimentu V Milgramově experimentu měli studenti v roli “vyučujících” dávat…
 • Distribuovaná diktatura aneb “o bezmoci mocných”Distribuovaná diktatura aneb “o bezmoci mocných”
  Co je podstatou Digitálního Molocha. A co s tím má společného Havlova esej? Tak jsem se právě doslechl, že autor pojmu “Digitální Moloch”, pseudonymní bloger Scott Alexander, smazal svůj blog. Dozvěděl se totiž, že New York Times chtějí vydat článek, ve kterém uvedou jeho plné jméno. Jelikož Scott Alexander pracuje jako psychiatr, mohlo by to mít dost značný dopad na jeho zaměstnání a další zaměstnatelnost. NYT sice Alexanderovi tvrdí, že uvádět pravá jména je u nich “redakční…
 • Český chemik rozpuštěný a vypuštěnýČeský chemik rozpuštěný a vypuštěný
  … aneb jak zničit celoživotní kariéru během pár dní. Milý čtenáři, dění v USA a dalších anglosaských státech (kam se dnes, v éře internetu, přelije všechno rychlostí bleskové povodně) mi poslední dobou dává tolik témat ke zpracování, že o nich sotva stíhám psát. Jelikož se bohužel dá čekat, že článků na tuto notu ještě hodně bude, zavedl jsem nový štítek (tag) Digitální Moloch, aby se daly rychle vyhledat. I tento článek jej má. Aniž by to česká…
 • Digitální Moloch V. – Dopis anonymaDigitální Moloch V. – Dopis anonyma
  Přeložený text dopisu, jehož autor se představuje jako historik z Kalifornské univerzity v Berkeley. V závěru minulého článku jsem odkazoval na tento text vyšlý na serveru Medium.com. Autorem je anonym, který podle vlastního tvrzení vyučuje historii na univerzitě v Berkeley a je černoch. Toto tvrzení nemůžeme nijak ověřit. Maximum, co se dá usoudit z dopisu samotného, je to, že jde o vzdělaného člověka, který umí správně používat nepříliš běžné výrazy (cogent, axiomatic, exogenous, orthodoxy, marshaled, abrogation, grotesque,…
 • Všecko dobre je k čemusik dobre
  Nemožete brat věci tak tragicky. To, že mate dluhy, protivnu babu nebo ste vystudovali nesmyslny obor na genderovych studyjach a fčil nevite co s tym, ještě neznamena, že se nemožete radovat ze života.
 • Turistycka sezona? Ni, enem smutne čekani na totalni krach...
  V medyjach sem tam prosakuju zpravy, kere realně popisuju aktualni stav. Propad letecke dopravy o devadesat procent, propad prodeju aut o osumdesat procent, propad obratu v hospodach o sedumdesat procent...
 • Tetičko, neviš něco o mamičce a tatičkovi?
  Tak nam Česka televiza připomněla vyroči popravy Milady Horakove. Tajak to bohužel už asi nijak jinak neumi, zrobila z teho nechutnu, nevyvaženu propagandystycku šaradu.
 • Nanebevzeti svate Milady
  Tak nam o vikendu proběhlo svatořečeni děvuchy, keru zabili komunysti. Kdysik se svatořeč robila v kostelach, dneska je jina doba, modernějši, tak se to robi v Česke koronovizi, rozhlase a jinych prostředkach moderni propagandy.
 • Komu totalitni zakazy pseudokoronokrize pomohly: Čierne more
  To se mi libi, jak se všeci ofrkli, že jim Červenaček s Drajfusem a jejich partu konečně laskavě umožnili nenosit hader na pysku a tvaři se, že je všecko v pořadku, nic se neděje a před nama su skvěle zitřky.
 • Praha - jedine město v republice
  Praha. Furt na ňu musim myslet. Jedine, nadherne město v republice. Řikalo se matka měst, ale to se ma na mysli v ramci Evropy a světa, bo neni jineho města nad Prahu a neni ušlechtilejšich obyvatel než su Pražani.
 • 100 let od Trianonu - Projev Viktora Orbána
  Bez jakékoliv sebereflexe u nás prošumělo sté výročí podpisu Trianonské smlouvy, kterou byla mimo jiné stvrzena hranice mezi Slovenskem a Maďarskem, která po tisíc let neexistovala. 
 • Československa fotografka uvíznutá v ráji
  Tak zněl tytulek nejčtenějšiho sejšelskeho denika Seychelles Nation. Hned mi bylo jasne, že se musi jednat o Eriku Valkovičovu, Slovenku žijici v Praglu. Teda kdysik žila v Praze, fčil oslavila sty den na Sejšelach.
 • Proč ma Bělorusko lepši vysledky jak my a kdo zakazal Slovincum otevřit hranice?
  Ja vim, že sudruh Lukašenko prohlasil, že u něho v Bělorusku žadna korona neni, bo přece žadna neni vidět. Ja vim, že na koronu doporučil jako prevenci flašku vodky a težku robotu na pozici traktoristy.
 • Když může být úspěšný kdokoli, tak proč ne každý?Když může být úspěšný kdokoli, tak proč ne každý?
  Otázka týdne z 3. července 2020 Je to slovní hříčka? Ne, je to otázka, která ukazuje na rozdíl mezi rovností a rovností příležitostí. Že rovnost příležitostí je jenom takové šidítko pro naivní lidi.
 • Žádná historická vina bělochů neexistuje
  .„V prvním období byli také bílí otroci, vesměs Irové. Byly i případy, kdy černoch vlastnil bílé otroky či otrokyně. V dalších případech černoši vlastnili černé otroky. Napadá mě kuriózní příběh z roku 1830, kdy žena černoška získala svobodu, vydělala si nějaké peníze, koupila svého manžela, takže spolu žili jako manželé, on se opil, zmlátil ji a ona jej znovu prodala na plantáž,“ popisuje opomíjené skutečnosti sociolog Petr Hampl. Podle něj přijdou po zákazu filmů i obrazy a…
 • Je chyba voličů, že máme tak špatnou vládu?Je chyba voličů, že máme tak špatnou vládu?
  Otázka týdne z 26. června 2020 Bylo by skvělé mít vládu s odvahou odmítat nesmyslné požadavky z EU, došlápnout si na politické neziskovky, přestat podporovat genderové a podobné programy, zastavit migraci, střežit hranice, budovat nezávislou obranu a podporovat domácí ekonomiku. Na tom se shodne naprostá většina lidí. Proč se to tedy neděje? Proč lidé ve volbách nezvolí strany, které by to nejspíš realizovaly? Proč nemá SPD 60% a Trikolora 30%? DemokracieVolbySvoboda projevu
 • Glosy za březen 2020
  31. 3. 2020 Je lhostejné, jaký bude mít karanténa dopad na HDP. Zajímat by nás měly jiné věci: - kolik lidí přijde o práci. - jak se změní medián kupní síly. - kolik živností a malých provozoven skončí. - kolik bude stát jejich obnovení. - kolik místních firem vyklidí prostor a zda ten prostor bude zaplněn korporacemi, které mají zásobu peněz dostatečnou k překlenutí krize. - kolika lidem hrozí, že spadnou do nesnesitelné bídy.
 • Laudatio na Jana Kellera
  Dámy a pánové, Kdybychom žili v nějaké svobodné a demokratické zemi, tak by dnes profesor Jan Keller přednášel na největší univerzitě v zemi, jeho přednášky by probíhaly v největším sále a byl by pravidelně zván do nejvlivnějších médií. Těšil by se odpovídající autoritě. Takové postavení by profesor Keller neměl z nějakých statusových důvodů, ale prostě proto, že co do šíře vzdělání, rozhledu ani analytických schopností tu není nikdo, kdo by s ním mohl soupeřit.SociologieSvoboda projevu
 • O doktorce Horákové a doktoru Husákovi
  700 nebezpečných slov o různých přístupech k vlastním dějinám Varování: Následující text obsahuje narativy, které vyvolávají v pražské brněnské kavárně výbuchy vzteku K historickým událostem můžeme přistupovat mnoha způsoby. Třeba tak, že řešíme nějaký současný spor a zmínka o dějinách je jenom záminku, jak zaútočit na současného protivníka. Ty samotné dějiny nás vlastně moc nezajímají. Čím méně o nich víme, tím lépe.KorporacesvobodaKomunismusDějiny
 • Komentáře Krysodlaka (31)
  Cyklostezka, aneb krádež veřejného prostoru
 • Marxismus a neomarxismusMarxismus a neomarxismus
  Otázka týdne z 19. červnaMarxismusNeomarxismusLeninKomunismusIntelektuálové
 • Revoluce anonymního davuRevoluce anonymního davu
  V minulém článku jsem upozornil, že během současného amerického pokusu o barevnou „revoluci“ vyplul na povrch povahový rys, který je pro mladé příslušníky vyš

B. Zajímavá média

Loading RSS Feed
 1. ŽÁDNÝ KOVID, ŽÁDNÉ POVODNĚ, ŽÁDNÁ POLITIKA (nebo jen málo)
  Dne: 08-07-2020 Autor: vlkp
 2. Anatomie Fakenewssera a dokonce už částečně pochybující mainstream
  Dne: 07-07-2020 Autor: vlkp
 3. Blbá nekaranténa
  Dne: 06-07-2020 Autor: vlkp
 4. Ještě ke koronaviru
  Dne: 05-07-2020 Autor: vlkp
 5. Písnička pro Miloše
  Dne: 04-07-2020 Autor: vlkp
 6. Když volí v Rusku, když volí ve Francii.
  Dne: 03-07-2020 Autor: vlkp
 7. Dnes večer Hodina vlka na Slobodném vysielači
  Dne: 03-07-2020 Autor: vlkp
 8. Black lives Matter, Demokratická strana a finance
  Dne: 02-07-2020 Autor: vlkp
 9. Zakleknout a zadusit
  Dne: 01-07-2020 Autor: vlkp
 10. Tisíce květů
  Dne: 30-06-2020 Autor: vlkp
 1. Základny ruských žoldnéřů v Libyi budou prvním cílem Ankary
  Dne: 08-07-2020 Autor: Strategické Myšlení
 2. Vojenská situace v Libyi dle turecké vlády
  Dne: 08-07-2020 Autor: Strategické Myšlení
 3. Čteme za vás: postřehy z nové knihy Johna Boltona
  Dne: 07-07-2020 Autor: Strategické Myšlení
 4. Ukrajinské drony sestřelené v Doněcku
  Dne: 07-07-2020 Autor: Strategické Myšlení
 5. Turecko směřuje ke tvrdší konfrontaci v Libyi
  Dne: 01-07-2020 Autor: Strategické Myšlení
 6. Spolupráce Muslimského bratrstva s Íránem mění strategickou situaci na Blízkém Východě a Středomoří
  Dne: 01-07-2020 Autor: Strategické Myšlení
 7. Ukrajinská dělostřelecká ofenzíva pokračuje
  Dne: 25-06-2020 Autor: Strategické Myšlení
 8. Dron zásobující agenty sestřelen v Kašmíru
  Dne: 20-06-2020 Autor: Strategické Myšlení
 9. NATO bude vyšetřovat střet vojenských lodí Francie a Turecka
  Dne: 19-06-2020 Autor: Strategické Myšlení
 10. Mapa bojů mezi Čínskou a Indickou armádou
  Dne: 18-06-2020 Autor: Strategické Myšlení
 1. Vysílání České Konference středa 27. 9. 2017 od 19:00
  Dne: 20-09-2017 Autor: Rádio BOHEMIA
 2. Vysílání středa 20. 9. 2017 od 19:00
  Dne: 18-09-2017 Autor: Rádio BOHEMIA
 3. Archiv Tomáše Lajmona. Neděle 10. 9. 2017 od 10:00 – “Osobná duchovná zodpovednosť III. časť”
  Dne: 17-09-2017 Autor: Rádio BOHEMIA
 4. Vysílání středa 13. 9. 2017 od 19:00
  Dne: 11-09-2017 Autor: Rádio BOHEMIA
 5. Vysílání středa 6. 9. 2017 od 19:00
  Dne: 04-09-2017 Autor: Rádio BOHEMIA
 6. Vysílání pohádky v neděli 27. 8. 2017 od 19:30h
  Dne: 27-08-2017 Autor: Rádio BOHEMIA
 7. 23. 8. 2017 od 19:00 pátý díl Život ve světě neviděném
  Dne: 15-08-2017 Autor: Rádio BOHEMIA
 8. Vysílání středa 9. 8. 2017 od 19:00
  Dne: 07-08-2017 Autor: Rádio BOHEMIA
 9. Vysílání středa 2. 8. 2017 od 19:00
  Dne: 31-07-2017 Autor: Rádio BOHEMIA
 10. Živě ze SV Cesta vzostupu 28. 7. 2017 v pátek od 18:00
  Dne: 27-07-2017 Autor: Rádio BOHEMIA

CESTA ODPOVĚDNÉ SPOLEČNOSTI
Gercenova 3, 102 00 Praha 15
IČ: 05754577
e-mail: cesta@hnuticesta.cz

 

 

Zásady ochrany osobních údajů 
Zásady používání cookies
RSS
© 2017 - 2019 | CESTA ODPOVĚDNÉ SPOLEČNOSTI

Obnovujeme Přirozený řád